Bohužiaľ aj plameň sviečky sa môže spáliť

Autor: ďakujeme.sme.sk | 14.2.2013 o 14:00 | (upravené 14.2.2013 o 14:05) Karma článku: 8,33 | Prečítané:  760x

Sviečkárska, nie sviečková, dielňa pre ľudí s mentálnym postihnutím Impulz bola miestom, kde platia iné pravidlá ako v Darwinovej teórii. Bola miestom, kde človek nezapochybuje, či gesto, úsmev, objatie je naozaj úprimné. Bola miestom, kde sa nám spoločne podarilo vytvoriť najúspešnejšiu sériu produktov nášho portfólia - sviečky so škoricou, levanduľou, sušenými jabĺčkami, či pomarančmi, limetkami...

Recept na výrobu tejto série sviečok nie je tak jednoduchý recept ako na sviečkovú, a tak jej právom patrí prívlastok sviečkárska, nie sviečková. Hoci aj tá sa Vám môže občas pripáliť.

Plamene zničili všetku námahu

Do chránenej dielne Impulz som chodievala posledné dva roky. O práci venovanej rozvoju chránených dielní zvyknem hovoriť zriedka. Možno poznáte ten pocit, keď cítite, že ste ešte stále neurobili dosť. Príbeh našej spolupráce je pekný a plamene, ktoré zničili neskutočne veľa námahy, ma inšpirovali podeliť sa oň.

poziar.jpg

Do Impulzu som prišla s víziou spoločne vytvoriť produkt, na ktorý budú jeho klienti hrdí, ktorý im prinesie financie a pomôže dielňu stabilizovať. Spoločne s p. riaditeľkou Jankou Marekovou a majstrom chemikom Lacom sme objavovali nový technologický proces na výrobu sviečok. PODARILO SA.

Fungovanie dielne pred požiarom

Dielňa má dnes vytvorené portfólio nádherných sviečok s moderným dizajnom, ktoré tvoria ruky 13 ľudí s mentálnym postihnutím. Výroba jednej sviečky trvá 6-8 hodín. Za jeden deň ich dokážu vytvoriť približne 40, ale je to drina. Na tvorbe každej jednej sviečky sa podieľa obyčajne 10 rúk. Každý z nich je zručný v inom úkone: Maťo skvele drví škoricu, Ivica s Ľubkou plní formy a navlieka knôty, Braňo nalieva parafín a zažehľuje sviečky. Majster Laco roztápa parafín, kontroluje, či teplota dosahuje 110 °C, samotný technologický proces a dodržiavanie pravidiel bezpečnosti pri práci. Toto miesto vonia podľa toho aký druh sviečky je práve vo výrobe. Žiaľ, situácia sa obrátila veľmi nešťastne.

Ako vzniká sviečka

Všetko je pripravené: poďme na to: škorica, formy, parafín, knôty. Formy požiar prežili, ale bohužiaľ zdeformované. Bez nich sviečky nevytvoríme. Vaše dary budú použité na ich zakúpenie.

chrandielne01.jpg

Ivica sype do foriem škoricu, ktorú jej rozdrvili ruky jej priateľov.

chrandielne02.jpg

Škorica je pripravená na zaliatie.

chrandielne03.jpg

Braňo, skvelý fotograf, leje na škoricu parafín. Tvorí obvod sviečky.

chrandielne04.jpg

Parafín stuhol. Braňo vytiahol vnútornú formu. Nie je to také jednoduché - vyžaduje to fyzickú silu.

chrandielne05.jpg

Ľubkine ruky dokážu to, čo pre mnohých klientov náročné: prevliecť knôt cez formu, v ktorej sa nachádza obvod sviečky.

chrandielne06.jpg

Pohľad do vnútra sviečky.

chrandielne07.jpg

Lacova pájkovačka opraví drobné chybičky krásy.

chrandielne08.jpg

Naše 4 krásavice...

chrandielne09.jpg

Šikulka Ivica. Jej dodnes nesplneným želaním je dostať "ozajský parfém". Zaslúžila by si, aby som jej raz splnila tento sen. Ak bolo treba, pracovala ako včela. Ak nebolo treba, vtipkovala, objímala ma, presúšala sa po dielni.

chrandielne10.jpg

Vybudujme novú dielňu spolu

Pracovno-socializačné centrum Impulz má už na dakujeme.sme.sk vytvorenú výzvu s žiadosťou o pomoc pri obnove centra i života tzv. klientov, ľudí čistého srdca, chudobných duchom. POMÔŽTE - váš dar dá zmysel ich bytiu, chuť vstať z postele, usmiať sa a žiť svoj život. Pomôcť môžete TU.

 

 

Martina Tvrdoňová; text.

Tomáš Halász; foto ako vzniká sviečka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?