Vianočné obdobie prinesie aj zvýšený výskyt falošných zbierok

Autor: ďakujeme.sme.sk | 31.10.2012 o 11:00 | (upravené 31.10.2012 o 11:16) Karma článku: 8,44 | Prečítané:  692x

V posledných rokoch sa nám na Slovensku rozmohol nepekný fenomén falošných verejných zbierok organizovaných rôznymi podvodníkmi a pochybnými združeniami parazitujúcimi na ľudskom nešťastí. Zaznamenané už boli falošné zbierky na zdravotne a mentálne postihnutých, deti s motorickými poruchami či detské domovy. Avšak najčastejšie ide o zbierky na onkologicky choré deti, hoci ani jedno z troch slovenských detských onkologických centier nikdy žiadne takéto zbierky neorganizuje.

Nezisková organizácia, ktorá na tieto nekalé praktiky dopláca najviac je renomovaná organizácia Liga proti rakovine, ktorej dobré meno sa snažia podvodníci celoročne zneužívať, hoci tá organizuje iba jednu zbierku ročne a to známy aprílový Deň narcisov. Výskyt falošných zbierok má, žiaľ, rastúcu tendenciu a práve v predvianočnom období, keď sú ľudia ochotnejší darovať, je možné očakávať ich ďalší nárast hlavne vo väčších slovenských mestách. Podvodníci používajú čoraz sofistikovanejšie metódy – zakladajú si združenia, používajú pozmenené logá známych neziskových organizácií, disponujú povoleniami na verejnú zbierku, dokonca sa objavujú už aj v priestoroch obchodných centier, kde ich manažment pustil v dobrej viere, že takto podporia charitu.

Jednou z hlavných príčin tohto neutešeného stavu je bezzubý zákon o verejných zbierkach, ktorý je starý takmer 40 rokov – podľa neho totiž subjekt, pre ktorý organizácia peniaze zbiera nemusí o tejto zbierke vedieť a dať k nej súhlas (!!). Neziskové organizácie v spolupráci s Ministerstvom vnútra síce pracujú na jeho novelizácii, ale do konca roka ju nemožno očakávať, preto na záver niekoľko rád, ako prispieť a nenaletieť pritom podvodníkom. Vyhýbajte sa organizáciám, ktoré ako kontaktnú adresu uvádzajú P.O.BOX, ktoré zbierajú na niekoľko rozličných účelov naraz, nemajú webstránku a ich „pracovníci“ nevedia dôveryhodne poskytnúť informácie o činnosti, nedajú vám žiadny informačný materiál. Ak vaše pochybnosti o pravosti zbierky pretrvávajú, ale radi by ste podporili dobrú vec, podporte organizáciu zaslaním príspevku priamo na bankový účet, prostredníctvom darcovskej SMS alebo niektorého z darcovských portálov na internete (napr. www.dakujeme.sme.sk).

Katarína Bartovičová

Tento článok v skrátenej verzii vyšiel pôvodne v denníku Pravda (príloha OSA), 27. októbra 2012.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?